ورود کاربران

آمار سایت

  • بازدیدکنندگان : 1982353

وکیل خانه ما - قسمت اول

  • مشاهده در قالب PDF
( 8 رأی )

چگونگی طرح شکایت و روند پیگیری آن در دادگستری

بخش اول


مقدمه:
     بنا به تقاضای هیأت مدیره محترم انجمن دوستداران علویجه از این پس ، مطالب مختلفی از حقوق، با رویکرد خاص حقوق افراد در خانواده و اجتماع، تقدیم شما همشهریان گرامی می گردد. آنچه در تنظیم مطالب این بخش مورد تأکید است، بیان مطالب به زبان ساده است تا به سهولت برای همگان قابل بهره برداری و استفاده باشد. هرچند به هر حال، علم حقوق ذاتاً دارای بعضی مفاهیم ثقیل و دور از بیان ساده و محاوره ای جامعۀ فارسی زبان ما می باشد. امید است که مطالب تقدیمی بتواند راهگشای همشهریان عزیز در آگاهی از حقوق خود و رفع ابهامات حقوقی ایشان باشد.
الف: آشنایی با دادسرا:
     در حال حاضر، در نظام قضایی کشور ما، برای طرح هرگونه شکایت کیفری می بایست ابتدا به دادسرا مراجعه نمود. دادسرا یکی از نهادهای اصلی در سیستم قضایی ایران است. ریاست دادسرا را دادستان بر عهده دارد که به تعداد کافی دارای معاونینی می باشد. مقامات قضایی دادسرا عبارتند از: دادستان، بازپرس و دادیار.
ب: شکایت نامه و نحوۀ تنظیم آن :
     هر شخصی که در ایران زندگی می کند (چه ایرانی باشد و چه خارجی) چنانچه مورد ظلم و تعدّی فرد یا افرادی قرار گرفت، می تواند برای احیای حقوق خود، به دادسرا مراجعه کند. برای این کار می بایست شکوائیه یا شکایت نامه تنظیم نمود.
     در شکایت نامه ابتدا نام، نام خانوادگی، نام پدر و آدرس کامل شاکی و سپس متهم قید می گردد. آنگاه اتهام متهم و پس از آن تاریخ و محل وقوع جرم ذکر می شود. سپس متن شکایت( اینکه چه اتفاقی افتاده و چگونگی جریان قضیه) درج می گردد. شکایت نامه باید به رئیس دادسرا ارائه شود و در آن به صورت ساده و به طور مختصر و مفید، شرح واقعه توضیح داده می شود و به دلایل و مدارک مورد استناد نیز به صورت خلاصه اشاره می گردد و در پایان، تقاضای تعقیب کیفری و مجازات متهم را خواستار می شویم. دادستان یا معاون وی شکایت را برای رسیدگی به آن، به یکی از شعب دادسرا یا مستقیماً به یکی از مراجع انتظامی ارجاع می دهد و دستور رسیدگی به شکایت را صادر می کند. هر دادسرا دارای شعب متعددی از دادیاری و بازپرسی است. دادیاران و بازپرسها نیز همچون دادستان، قاضی هستند . رسیدگی به جرائم مهمتر معمولاً بر عهدۀ بازپرس و رسیدگی به سایر جرائم بر عهدۀ دادیار است، هرچند رعایت این ترتیب، الزامی نیست. دادیار و بازپرس، تحت نظر دادستان انجام وظیفه می نمایند ولی بازپرس در رسیدگی به جرائم از استقلال بیشتری برخوردار است و اگر در رسیدگی به جرمی، با دادستان هم عقیده نباشد، می تواند از نظر دادستان تبعیت ننماید که در این صورت، حل اختلاف بین دادستان و بازپرس با دادگاه عمومی خواهد بود.
                                                                                                                   ادامه دارد

آخرین بروز رسانی در جمعه, 26 آبان 1391 ساعت 20:45

ارســال نـظـر


کد امنیتی
تعویض کردن کد امنیتی